Hauptseite
 
WWW.Puthjet.ucoz.comHëne, 25.Jan..21, 06:35Willkommen Gast | RSS
Hauptseite
Menyja

Gezuar Humore 2014

Mini-Chat
200

RTK

Kyqu

OXYGEN SHOW

Jeta ne Kosovë

Familja Moderne

TV SHQIP

Shtypi Kosovar

Vargjet e fundit
 
Jane vargjet e fundit
qe i shkruaj per ty
Degjo,zemer nga gjumi zgjohu
nese dashuria jote ndaj
meje nuk u zhduk ..
Sonte ta them un nje kenge
qe nga mesi i zemres me dhimbje me del
teksti i te ciles eshte ,,dashuria jone,,
E ti nese ende me dashuron
degjo zemer e me kujto..
Kujtom ne ditet qe do vijne
atje ku do rish,ku ec dhe punon
kujtom naten para se me ra me flejt
se ne ender un do te vi
te me thuash dicka..
Mos qaj degjoe kete kenge dhe me kujto??
Po te tregoj-
Dashuria jote me rrembeu
shpirt e zemer mi preu
Shkove dhe zjarin me le
me bere hi me fute te gjall ne dhe..
Tani ku je??Me eren qe fryn
te dergoj te fala dhe lot
per ta ditur se nuk mundem
te te haroj dot...
E shkruaj kete poezi e qaj si dua
me lotet e mi bej krua..
zemer syt mi pervelove
shum te deshta ti me tradhetove..
Ki pak meshir degjoe kete keng deri ne mbarim
shihe fatin te mallkuar tim..
Nese te vjen nje shami
ne te plaget i kam mbyll
dije se ateher me ka mbulu dheu i zi.
Derdhe nje pik loti per hir te dashuris
Une nga qielli do te shikoj
ti jeten e lumtur do ta jetosh
diken tjeter do te dashurosh
momentet qe i bashk i perjetuam
do ti harosh....
Po un prap do te dashuroj em shpirt tek
ti gjithmon do te qendroj..
Te them edhe njeher mos me haro..
Nese qielli gjemon
kujto mallin qe desha te te takoj ..
Une ende bredh ne rrug te pakthim
un lutem te gjej strehim
te mundohem ti sheroj plaget e dashuris..
Tani me thuaj LAMTUMIR e ik
largou atje ku gjete dashurin
harom mua un nuk mundem ty..
Le te mbesim dy te huaj
edhe pse shum u dashuruam..
Un tani jam vetem kengetare e dashuris
qe kenget i thur dhe i kendoj PER TY
===========================================
 

BuZeT mE tI KaFsHu

Do te trokas ne deren tende
ne ate dere ku u mbuloja me puthje
ato buze te embla qe me jepnin shprese.
O zot perse valle tash nuk mundem
ti shijoj kur kam nevoj per to.
Ti puth dal ngadale e te le gjurm
mbi to ta dij zemra e tij se
vetem un kam te drejte ti shijoj.
Puthjet tua i enderoj cdo nate
ne mes nate zgjohem dhe i prek
keta buz mos valle ke qene ti.
Por prap asnji shprese
puthjet tona dal ngadale u shlyen
nga bota jon e dashurise..
Tani kam nevoj per ty,per ty
ne netet e gjata dua te te
shikoj ne sy,floket te ti perkdhel
buzet me ti kafshu,pa gjum te kisha lene.
Nese kishe dasht kete nate me
mua me e kalu......
==============================
 

NUK E MERITOVE

E desha nje engjell si nje shpirt i mare
e simpatizoja shum sa qe s'kisha as gjum.
Me shikonte ne sy e shikoja ne sy
por kjo valle ishte dashuri????
Kaloi nje koh e gjat kaluan ca muaj,
po von e kuptova se shum po vuaj..
Kaluam ca dite ne pushime nuk u be asgje
pastaj u takuam e nuk me fliste me..
i harove puthjet qe ti fala un
perkedheljet e mia qe te linin pa gjum..
Buzeqeshja ime qe ishte sherim per ti
mos valle nuk te mjaftoj e gjith kjo dashuri..
Edha qiellit driten do tia mirja per ty
henes asnje yll nuk i lejoja per ty..
Se ti je yll qe shendrit po kot
Nuk e dij pse nuk po e kupton..
E tash behesh se nuk me njeh..
Te cova te fala permes dikujt tjeter
por von e kuptova se kishe femer tjeter..
Shpresat me shkuan ne humner
zemren qe e dashurova u thye menjeher
nuk dua te them asgje nuk dua ta zgjas me
por ta shikoj jeten qe vjen pas...
se dashurin time NUK E MERITOVE kurrrrr....
====================================
 

TROKAS

Bertas e theras,ne emer te dikujt
qe me mua te flas.
Ta ngushtoj dhe zgjeroj
kete zemer qe dashuron.
Ndoshta do te vdes nga malli per ty
Perseri trokas e bertas,por asnji shprese
nuk kam..
Perseri ne shi qendroj,para syve
shoh nje dhomez me pak drite
ku ti thua te dua o shpirt..
Trokas me sa fuqi qe kam
hape deren se un jam..
Ti del e me thua ,,ME FALNI''
,,POR ADRESEN E KENI GABUAR ........ by Xheki
===============================
 

Mos Me Le

Shikoe qiellin dhe mendo per mua
pyete zotin valle ku gam gabuar
perse me ndodhi mua kjo valle
a nuk te desha qe nuk te meritoj..
Mos mendo se pa ty kaloj leht
ne cdo mengjes ne shtrat vet
po a nuk tu dhimsa fare
qe dashurin ton me plumb e vrave
ndoshta tani te kujtohem pak
po ne shtratin tend rin shtrir
nje vajz tjeter qe nuk te meriton aspak..
Hesht te lutem hesht
se cdo fjale e ytja po me vret
po me tret gjithnji e me shum
se te dua e dashuria jon u zhduk..
A thua un jam fajtore qe te dua
me zemer e shpirt qe vuaj
e prap nuk gjendem ne perqafimin tend
sikur ne nuk dasht un e ti nuk me lejon
mos me vrit te gjalle se nuk mundem pa ty
se cdo kujtim i yni tani eshte shly..
Dua te kthehem po nuk mundem dot
kam frik se ndoshta me lendon perseri
mendon se kjo zemer eshte plastik
e e vret si ke qejf ti jo,jo
nuk mundem me te dua po nuk
te kthehem dot se ti je mekatare
qe dashurin nuk e vlereson.
Ah sikur te isha perendi
te zezat qe mi bere shum keq ti kisha kthy
me zemer e shpirt shum te dua po qka mi be kesaj
mendje qe deshiron me te mallkuar..
Mos me le te lutem ty se te dua
e nuk mundem pa ty
shpirt te kam zemer po
po ti per mua je i vetmi njeri
per te cilin jetoj..

Te dua mos haro shpirti im
============================================================
 

Tani jame e Huaj

Mos me telefono
cdo gje ka mbaruar
duhet ta harojsh
cka kemi perjetuar.
Po te lutem shum
as leter mos me shkrua
se tani per mua je
njeri i huaj.
Mos dil ne dritare
syte mos mi lesho,
me dukesh i huaj
me duket se s'te njoh.
Ne rug mos me ndal
mos me pengo fare
keshtu e ka jeta,
duhet te jem reale.
Edhe nese ke femer
mos kalo prane meje
mos u mbur,aspak
se vete ika prej teje.
Andaj te lutem mos
me permend se
per njeri-tjetrin
tani nuk ka vend..
======================================
 

Se Kupton

Ti tash po martohesh
c'do gje ka mare fund
shpresat qe i pata tash
me i kam humb..
Tjetra po gezohet
e un qaj me lot..
Me ne fund e kuptova
se je idiot..
Mua me thoje se me doje
dhe martese po me premtoje..
Pse valle kaq shum me lendove
cka te bera qe me harove,
ndonese te dashuroja marezisht
ishte mekat gjithcka gabimisht.
Se di pse skuptove
qysh ne fillim
se gjithcka me ty
kishte qen gabim....
==================================
 

Po Qaje

Qaj per ty dite e nate
po prap afer nuk te kam,
dua te qetsohem po
nuk mundem dot
puthjet e tua i deshiroj.
Qaj me vaj te madh
po kot se nuk vlejn
keta lot aspak...
Dua afer me te pas
po zemra don me plas
se ky gurbet po na ndan..
Po na ndan e na largon
nuk e kupton se dy
zemra duhen shum
e nuk munden me
u taku dot..
Dua ndonjeher edhe te fluturoj
te vij tek ti te te shoh
do te puth ngadal e do te perqafoj
do te shterngoj ne krahe
se te dua shum..
Nuk te kisha len kur
se pa ty nuk jetoj dot.
Ti jetes time i dhae kuptim
ty syve te mia u dhae drit
lutju zotit me na plotsu nje
deshire te vish tek un
e un te vij me ty..
Lutju zotit dite e nate
qe ishalla te jemi bashke..
===============================
 

Nese bie Bore ne Qershor

Qaj para meje dhe vuaj per mu
perkulu ne gjunj dhe thuaj te du
prej venet dhe mshoi murit me kok
betohu se per ty s'ekziston tjeter ne bot.
Nese don te me bindesh se vetem mua me do
ne mes te dimrit te me blesh boston..
E sa per ditelindje s'dua dhurat te thjesht
dua helikopter e jo mercedes..
Per deshiren time dua te shkosh ne hen
jo me raket,por te ecesh ne kembe
dhe ka te kthehesh te shkruash ne qiell
ti je per mua i vetmi *diell*.
Qe te me vertetosh se vetem
mua me dashuron ne jete,
dua pa anije te lundrosh ne det.
Per mua neteve te gjata te kendosh
dhe tre muaj ne vit te argjerosh
kur te ecesh ruges mbae koken posht
kur ta godasesh shtyllen falje ti kerkosh.
Dhe si i cmendur neper rug bertit
''vetem ty te dua o yll o drite''
Per te te dashur un ti
duhet ta verbojsh njerin sy.
Ta maresh litarin te varesh ne permendore
kur te shohin te thon ka vdek per dashnore.
E zemra jote kur te te dhemb
mere revolen qelloje ne vend.
Ne mes te sahares te me gjejsh det me uj
ateher do te shohesh se per ty po vuj.
Te me shkruash pa shkronja nje leter
te me betohesh se s'do te duash tjeter
Nese mund ti besh te gjitha keto
ngutu lajmero e mos u veno
se afati provimit do te kaloj
dhe ty ska kush te te meshiroj..
Rezultati i provimit ishte i keq
ti s'qenke engjull e as dreq
s'qenke i urte e as i veshtir
me fal po nuk mund te dua nje
njeri te *tille*
===================================
 

O pellumb i shkruar

O pellumb i shkruar
po te jap nje leter ne duar
te lutem mos e humb
se jam e merzitet shum.
Hapi krahet te lutem fluturo
coe kete leter atje ku te dergoje
mos te te bjere letra ne det
se kam frik keto fjale dallga mos i mer
mos te te bjere as ne tok se kam
frik mos i duken kot..
O pellumb as mos cicero
se ai sot diken tjeter
e marton shuj pellumb
se qaj me vaj
si ta haroj dashurin e pare..
o pellumb a ende je ketu
ik te lutem se nuk me duhet
asnji per te me ngushllu
shko sa nuk u be von..
Se ai mua per ate me ka len
fluturo pellumb fluturo
uroja martesen e mos nguro
i thuaj per mua e goten
me te ta cakrojsh..
E prift lumturia kudo
ai fustan i saj jorgan iu beft
mos te lutem mos kendo
nisu tash per mua vall
thirma nje qyqe le te me kendoj
kenges me te vajtushme te ia filloj
un me ate bashk do te qaj
se kur nuk mundem ta haroj dashurin e pare....
================================
 


Jetime

Mbi varin tend nen po bertas
po nuk pergjigjet asnji heshtje
cou nene se jam vajza yte
dua me te te pa.
Me ke len te vogel
e tani jam ritur cou
te lutem cou nene se jam merzitur
Me mungon perqafimi yt
ne shtepi shum ndjej trishtim.
me pikojn lotet si rufe
nen ne shtepi zeri im nuk thret
Dita dites po ndjej trishtim
nata nates nuk i ngjan
po ndjej shum mall per ty moj nan..
Neeeennnn a me ndegjon
perseri tek vari yt heshtje ka
e kam rit oj nen vellan
po ai shum po qan e don me te pa
po skam qka me be zoti keshtu deshiroj..
Me thirin jetime e nuk dij pse
ti si engjull cdoher me ne ke qen..
Nuk me vin inati per ato vuajtje
po kisha shpres se ti do te ringjalleshe
se te kur isha e vogel me mashtruan
ka shku nena per te udhetuar..
Tani te lyp po ste gjej askund
tani me duhesh po ti nuk vjen dot
te lutem eja te me shikosh me vellan
se pa ty nuk na ben te lumtur asgja..
Nen si te kalbi ky dhe a nuk i erdh
gjunah per ne si te mori zoti valle
nuk iu kujtua se dy pellumba jetim
ka me i lan.......
=================================
 

?????

Te te them ri
-e di se do te shkosh
Te shkosh
-nuk mundem te te haroj
Te te haroj
-zemra shum te dashuron
Te dashuroj
-se dashurin time e meriton
E meriton
-se me ben te lumtur
Me ben te lumtur
-po se kupton
Nuk e kopton
-se se dij a me dashuron
Se dij po te dua
- gjithnji po vuaj
Po vuaj
-nga lumturia qe ti me dhuron
Ndoshta un jam ajo
qe nuk te meritoj
te dua mos me haro
=================================
 

Dashuri e vdekur

Ah!Sikur edhe njeher te zgjohesha
nen zjarin e dashuris te te perqafoja .
Te te puthja ngadal e papushim

te hiqja merzin e shpirtit tim..
Te kalonim neper ato rug
qe tani mbeten shkret
ne ato rug qe ndajtem
cdo gezim e hidherim..
Tani vall ku je ti??
Un tretem ne dhe nuk pata mundesi
te zgjohem edhe njehere
Ne mengjes te dy bashk
ne krahet e tu njeri i gjall ne parajs..
Te lutem o zot te lutem perendi
zgjom vetem njeher
ta puth ate qe e lash me lot ne sy..
Mos e bej dashurin ton te vdekur
kur ajo ende jeton..
Edhe pse kam me vdek te zemra e tij
gjithmon do te pushoj..
A harohen momentet qe kaluam bashk
afer njeri tjetrit cdo nat
A harohen ata sy
kur nuk me shihnin me lot ne sy
A harohen ata buz

qe me dhan puthjen e par..
Pse na beri perendia
dashurin ton te vdekur
a ne te gjall .....
===========================================
 
SE TE DUA TY

Ne tel gitare
do te shpreh cdo fjale
kujtimet qe i perjetuam
bashke...do ti ringjall
Do te kujtoj ditet
qe me buzeqeshje i kaluam..
Ato dite kur u dashuruam
e kjo bot pati xhelozi
per te na ndare perjet
te na shkatroj lumturin.
Ne cdo skaje te botes
kerkoj shprese
ne qiellin e pafund
kerkoj nje yll
edhe ai u tret u zhduk
neper rug dua te
shenoj emrin tend.
Po toka u tha
dua te lotoj po
qielli nuk me la..
Tani vesh fustanin
e bardhe e po vij
tek ti dalngadale
jam e lumtur qe
do te jemi bashk kete nate..
Jo,jo kjo ishte nje ender
qe bash e kishim enderuar
disa vargje qe i kisha shenuar
e vertet ishte se dikujt
tjeter nuse i kisha shkuar...
Mundohem te te haroj
po nuk mundem dot
se te dua ty
s'di a e kupton..
=====================
 

Ylli

Ne eresiren e nates
kerkoj yllin ton
hena cdoher buzeqesh
lakmon dashurin ton..
Ri strukur ne gjirin tend
her qaj her qesh
as gezim as vaj nuk ndjej
her flas her hesht
si ti kud nuk gjej.
Peshperis ne veshin tend
e them nga nje fjal
asgje pervec fjales
,,mall''shikoj
hudh syt ngado
perseri lotet e tua ne faqe pikojn
dua ti fshi
ti nuk lejoj
iken ngadal dhe shkon
perse kur nuk e kuptoj.
Ndoshta zoti na mallkoi
me largesi.
po kur nuk lejoi armik
ne dashurin ton..
Te lutem mos hesht
po tregoj botes sa
me dashuron ........
===================================
 

E dua kete yll qe shendrit

Une jam ai yll
qe per ty shendris
te gjith me shikojn
e me kan lakmi..
Hena me jep drite
qe te shkelqej dashurin ton..
Dielli me rezzet e tia
afer teje me afron..
Lart ne qiell jam
ne toke ne zemren tende te arte
Sa larg,sa larg
e vetmja fjal qe peshperis
cdo nate..
Ri te parafytroj nga larg
qendroj si hije
ne shtratin tend
si lot ne syt e tua
kisha ber gjithqka
qe ty me te takuar..
Ti shikoj ata sy
qe em lakmoi mua.
Ti puth ata buz
qe cdo nate i kam enderuar..
Te ngrohim bashk ate shtrat
qe prej largesis mbeti thate..
Cmendem cdo dite e me shume
per ty shpirt i vetem
ne cdo eresire..
Shikoe qiellin sa here
qe te mer malli per mua
gjeje nje yll drita qe iu shua..
Shihe tinza shihe fshehurazi
mos thuaj asgje vetem:
;Te vrau dashuria e madhe em largsi''
TE DUA SHPIRTI IM NGA I VETMI YLL QE PER TY SHENDRIT
===========================================
 

RAKIA

Sa here qe vij
ti s'te gje kund
sa here te flas
ti nuk me degjon
sa her te buzeqesh
ti nuk me shikon..
Ngadale ,ngadal vjen
i dehur cdo nate
ndjehesh i lumtur sa me ska
pse ke pire dy gota
e po qesh si i mare..
O njeri i dashur
o qenie e pashmangshme
humbe familjen
humbe femijet
mos valle kjo gjendje
te duket mir
se nuk flet me asnji
epo lakmon boten tende
te quajtur''i pire''
Ri i dehur
e qeshu me veten
se femijet nuk te falin gezim
Lumturia jote
eshte e mallkuara
''Raki''
=========================================
 

E kerkoj nje vend te Lumturis

Me tregoni nje vend
ku ka dashuri dhe gezim
me tregoni nje vend
ku nuk ka lot
Me dergoni atje
ku ka dashuri dhe fat
atje ku askush
nuk ka lenduar dike
Me dergoni te shoh
atje ku eshte parajs
Me dergoni atje ku askush nuk ka qen
Atje ku do jem vetem
Atje ku dikur kemi qen
na dhe dashuria jon
Ne ate vend me dergoni
Se atje do me shkelqejn yjet
Dhe atje do jet vetem
''parajsi im ''
=====================================
 

Malli per ty

Ka koh qe nuk shihemi dhe ndjej
si te te haroj un dalngadal
si te vdes tek un kujtimi yt
si te vdesin floket dhe fjalet
e embla qe mi ke than..
Tani kerkoj un posht e lart
nje vend ku ty te te leshoj
nje strofe a note a nje briliant
ku te te le te te puth dhe te shkoj.
Ne s'te pranoft asnje varr
asnje mermer a morg-kristal
mos duhet valle prap me vete te te mbart
Gjysme te vdekur dhe gjysme te gjalle
me nuk gjet hon ku te te hedh
te gjej nje fush a nje lulnaje
ku buteisht si nje arom e leht
gjithkund;gjithkund te te shperndaj
Te te mashtroj ndoshta keshtu
dhe te te puth e te ik pa kthim
dhe nuk do e dim as ne,as askush
qe ne dikur jemi dasht...
==========================================
 
 
Radio Puthjet

TV Vizioni

RTK

TV KLAN

Bota Shqiptare

Kalendari
«  Janar 2021  »
Hë.Ma.Me.Ej.Pr.Sh.Di.
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Statistika

Të gjithë online: 1
Musafirë: 1
Antarët: 0

Unsere Umfrage
Bewerten Sie meine Website
Antworten insgesamt: 5


Copyright MyCorp © 2021
Webhosting kostenlos - uCoz